יחסי ציבור לסטארטאפים בשיטת עשה זאת בעצמך

November 5, 2017

מהרגע שבו החלטתם להקים סטארטאפ ואתם צפויים לדבר עליו צריכים לזכור שלומדים עליכם באופן גלוי או סמוי גורמים רבים - משקיעים, שותפים פוטנציאליים, לקוחות, מתחרים ועוד. יש להם מספר דרכים שבהם הם ינסו לאסוף עליכם מידע, רובם ישתמשו בכלים מקוונים. לאור העובדה שעדין לא ממש הגעתם לשלב מתקדם בו מישהו רושם בעצמו עליכם, כלל המידע יהיה זה שאתם תספקו. 

 

בפוסט זה אתאר מספר מרכיבים שנכון יהיה להכין ולהערך אליהם כך שהנראות שלכם תהיה אחידה, מסודרת, מתואמת ותציג אתכם בצורה הטובה ביותר. כל התכנים שיוצגו צריכים להרשם באנגלית ועל כן, אם אתם לא שולטים בשפה זו ברמת שפת אם עם יכולת לבצע התאמות שיווקיות עדיף שתעזרו בגורמים מנוסים. כמובן שיש לא מעט מרכיבים נוספים שבהם אתם יכולים להשתמש וכמו בכל פוסט אני מזכיר שאתם יותר ממוזמנים להציע דברים נוספים בתגובות ואשלבם לפוסט בהמשך. 

 

מה להגיד ואיך

המרכיבים הראשונים שיהיה נכון לייצר הינם :

 1. משפט טוויטבילי (עד 140 אותיות) המתאר את המיזם. המשפט צריך להיות קצר, מושך תשומת לב וכזה שמסביר מה באמת המיזם שלכם עושה. ניתן להשתמש במשפטים המציינים דברים ידועים ככלי להסביר מה אתם עושים או פשוט לנקוט במשפט שמתאר את הפתרון שלכם. בקישור הבא ניתן לראות דוגמאות למשפטים טוויטביליים.

 2. פסקה אחת (4-5 שורות) המתארת את המיזם. 

 3. שתי פסקאות המתארות את המיזם (הרחבה של הסעיף הקודם).

בפסקאות (מרכיבים 2 ו-3) חשוב לשלב את הבעיה שאותה אתם מנסים לפתור, גודל השוק (חשוב שיהיה גדול) ואם אפשר גם להוסיף קצב גידול, הפתרון שלכם ויתרונות מרכזיים (זול, מהיר, פשוט, נוח, נגיש, ייחודי, מדוייק וכיו"ב). אותה פסקה או שתים יהיו בעלי חשיבות קריטית בהמשך וישולבו במגוון רחב של מסמכים, אתרי אינטרנט, מכתבים שתשלחו לתיאור המיזם ועוד. במקרים רבים סטארטאפיסטים כותבים כל פעם מחדש במדיות שונות תכנים ועל אף העובדה שהתכנים מציגים את הדברים בצורה דומה, הניסיון לכתוב אותם כל פעם מחדש מייצרת בעייתיות ובחלק מהמקרים גם לטעויות. 

 

רכישות קטנות שיכולות לעשות הבדל גדול
ברמה הבסיסית, נכון יהיה לייצר לוגו, ברמות גבוהות יותר נכון יהיה לרכוש באנרים ומרכיבים נוספים שמשתלבים יחד לשפה עיצובית של המיזם. מרכיבים עיצוביים אלו יהיו בשימוש באתר האינטרנט, תקציר המנהלים ובאופן כללי בכל מסמך שבו תשתמשו. אכן מדובר בעלות כספית לצוות שעל פי רוב עדין לא יראה הכנסות, אך זו תהיה קטנה יחסית ויכולה לנוע בין מאות לאלפי שקלים. לוגו איכותי הינו מרכיב חשוב ויהיה בשימוש רב. לרמה עיצובית גבוהה תהיה משמעות בעיני אנשים שיחשפו למסמכים שלכם. ניתן לצמצם עלויות באמצעות שימוש באתרים כמו Fiverr וכן... אפשר לשנות בהמשך את הלוגו. 

 

אתר אינטרנט הפך במרוצת השנים לכלי שיווקי חשוב במיוחד שעלותו נוטה להיות קטנה יחסית. כמה עשרות שקלים לחודש לכל היותר כולל אכסון ודומיין. דוא"ל עם סיומת הדומיין הינו מרכיב שיכול לתרום גם הוא לתפיסה חיובית על המיזם. ניתן לחסוך בעלות זו, במידה ובמסגרת החבילה שבה רכשתם את האתר לא נכללים חשבונות דוא"ל באמצעות ZOHO המאפשר יצירת חשבונות דוא"ל עם שם הדומיין בחינם.  

 

לאחר כתיבת התכנית העסקית, נכון יהיה לייצר תקציר מנהלים ברמה גבוהה ככל האפשר. מומלץ לא לפרסם במדיות שונות את תקציר המנהלים שלכם אלה לשלוח אותו באופן נקודתי לגורמים שמבקשים אותו תוך ביצוע התאמות נדרשות בתכנים המוצגים (ממש כמו קורות חיים). 

 

המקומות שבהם אתם צריכים להופיע

בשלב הבא נכון יהיה לדואג לשילוב תכנים באתרים בהם על פי רוב גורמים שיחפשו מידע ביחס אליכם מחפשים, להלן חלק מהם:

 

 1. LinkedIn - יש לפתוח פרופיל לכל אחד מהשותפים וגם למיזם עצמו. בפרופילים של היזמים חשוב לתת דגש על מרכיבים בקריירה שלכם שהינם בעלי חשיבות למיזם וכמובן לציין את המיזם ברשימת התפקידים. בפרופילים של המיזם והיזמים חשוב להשתמש בנוסחים שיצרתם (אותן פסקאות עליהן דננו בתחילת הפוסט). נכון יהיה להשתמש גם בתמונות פנים באיכות גבוהה או לפחות כאלו שמצולמות בצורה אחידה (לדוגמא תמונת פנים מחוייכות כאשר מאחור יש רקע דומה). ביחס ל-LinkedIn  נכון גם להפוך להיות חבר בקבוצות הקשורות לתחום הפעילות שלכם. תוכלו ללמוד מכך לא מעט וגם לבסס מערך קשרים שיתרום לכם בהמשך. 

 2. IVC  ו-Startupnationcentral.org - גם במקרה זה יהיה עליכם להשתמש בפסקאות אותן יצרתם ולהיות בבקרה על התכנים שמפורסמים בהם. במקרים מסויימים ב-IVC מוצגים נתונים הנאספים ממקומות מגוונים ועל כן פניה מוקדמת שלכם וניהול התכנים ימנע הצגה מידע לא מדוייק. 

ישנם לא מעט אתרים נוספים שנכון שתופיעו בהם, בחלק מהמקרים הרלוונטיות של ההופעה שלכם תקבע לפי ענף הפעילות, השלב והמטרה שאתם מנסים להשיג, AngelList לדוגמא הינו אתר ידוע גם כן לדוגמא שמהווה נקודת מפגש ליזמים ומשקיעים פוטנציאליים.  

 

 

ניתן לקבל פרטים נוספים וטיפים בקישור הבא. ניתן גם לפנות בכל שאלה או בקשה לדוא"ל הבא

 

 

 

 

 

 

  

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

Address

Advanced Technologies Park (ATP)

Beer-Sheva, Israel

Tel Aviv, Israel

Contact

+972-54-698-0353

 • LinkedIn
 • Facebook Social Icon
 • Blogger Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now